Archive for the ‘Çilingir Günlügü’ Category

Evinizi Hırsızlardan Koruyun

Hırsızlardan korunmanın en ucuz yolu

Hırsızların ev ve iş yerlerine girerken kullandığı kilit kırma yöntemi, kapı kilidine takılan koruyucu çelik rozet ile büyük ölçüde önlenebiliyor.

Ev ve işyeri hırsızlıklarının büyük çoğunluğu, kapının kilidinin dışarıda  kalan bölümünü çekiç veya pense kullanarak kıran hırsızların içerde kalan  mekanizmaya ulaşarak kilidi devre dışı bırakmasıyla meydana geliyor. Uzmanlar,  kapıdan girilerek gerçekleştirilen hırsızlıklardan korunmak için, kilidin kapının  dışında kalan bölümünü muhafaza altına alan koruyucu çelik rozet taktırılmasını  öneriyor.

Sakarya Çilingirler ve Anahtarcılar Derneği Başkanı Şaban Asrak, ev ve iş  yeri hırsızlıklarında en çok kullanılan yöntemin kilit silindirini kırmak  olduğunu belirterek, hırsızların çekiç yardımıyla kapı üzerindeki anahtar  girişine baskı uyguladıklarını ve bu yöntemle kapının içindeki pirinç bölümü  kırdıklarını belirtti. (daha&helliip;)

Posted in Çilingir Günlügü | No Comments »

İçeride hırsız kapıda çilingir

Sektörde yaşanan bir ilginç olayı daha sizlerle paylaşmakta yarar görüyoruz. Sunulan olay tamamen gerçek ev yaşanmıştır ki meslektaşımızın ağzından olay şu şekilde gerçekleşmiştir. ” Pazar akşamı müşteri aradı ve kapıda kaldığını söyledi. Nedir durum diye sordum. Babamla aynı binada oturuyoruz, eşim ve bebeğimi alarak iki kat yukarı çıktım ama evden birşey almak için geri döndüm kapıyı açamıyorum, acil gelebilirmisiniz ? adresi aldım ve gittim. Daire bina giriş katında beni arayan beyefendi ile buluştum. Rozetli kapı, alt kilit açılıyor ama üst kilit açılmıyor üst kilidi kilitlemişsiniz sanırım diye soruyorum, beyefendi hayır diyor. Sadece alt kilidi kilitledim. zaten ayrı binada üst katta oturan oturan babama çıktım kilitleme gereği duymadım. Beş dakika sonra geri döndüm. Bebeğin mamasını unutmuşuz onu almak için indim. (daha&helliip;)

Posted in Çilingir Günlügü, Genel | No Comments »

Çilingir ile Hırsızlık

” Yağmurlu bir akşamüstü dükkanıma yirmili yaşlarda bir bayan ve bir erkek geldi. Oturdukları evin kapısının açılması gerektiğini söylediler. Gerekli bilgileri aldıktan sonra, araçları olmadığı ve gideceğimiz yerin yakın olduğnuu söylediler. Yürüme mesafesinde olduğu için yagmurda ıslanarak siteye vardık. Daha önce defalarca buraya geldiğim için bildiğim bir yerdi, kapıcı ile selamlaştık ve gösterdikleri kapıya geldik. Bayan karşı komşunun kapısını çaldı, gelene kadar ıslandığımızdan kurulanmak için havlu istedi. Komşusu bayanı tanıdığını söyleyince bende kapıyı gönül rahatlığıyla açtım. Barel değişimi istemediklerini, evde yeni kilit olduğunu kendilerinin değişebileceklerini söylediler. Bende ücretimi alıp dükkanıma döndüm. Ertesi sabah yine aynı sitenin güvenliği aradı bir dairede hırsızlık olduğunu , kilit takılması gerektiğini  çilingir marifetiyle kapının açılması lazım dedi.  Siteye vardığımda güvenlik eşliğinde hırsızlık olan daireye geldik. ” dün akşam bu kapıyı ben açtım ” dedim ve kapı benim açtığım haliyle duruyordu. Sonrasında komşulardan öğrendiğimiz, kapıyı açtıran şahıs evin kızıymış. Ve bir süre önce evi terk etmiş. Ailesinin tatilde olduğunu öğrenince eve gelip ailesine ait olan ziynet eşyalarını almış. Neyseki sonrasında herhangi bir yasal sorun çıkartmayan aile ile bir problem yaşamadık”  İnsan hayatında bukadar önemli yere sahip olan bir ustanın acil çilingir ihtiyacımız var deyip hırsızlığa teşvik eden bu tip insanlar ne yazık ki hep var olacaklar. Buradan anahtarcı işe ile uğraşan tüm meşlestaşlarımıza sesleniyorum Yasal tutanak imzalatmadan kesinlikle çilingir işine gitmeyin.

Posted in Çilingir Günlügü | No Comments »

Kapı açma işlemi için Cilingir istediler

Kapı açma işi için çağrıldım. arayan komşusu için arıyordu. Kenisi neden aramıyor diye sordum. İki bayan öğretmen komşumuz var, biri şehir dışına gitti, diğerinden dört göndür haber alamıyoruz, dışarı çıktığınıda görmedik, merak ediyoruz. Belki başına birşey gelmiş olabilir, dediler. Verilen adrese gittim. Gerekli araştırmayı yaptık. (daha&helliip;)

Posted in Çilingir Günlügü | No Comments »